Kancelaria Adwokacka w Jastrzębiu-Zdroju oferuje Państwu doradztwo i reprezentację w sprawach z zakresu prawa rodzinnego.
Kwestie związane z tą tematyką zostały uregulowane w Ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy [dalej kro].
Problematyka prawa rodzinnego dotyka przede wszystkim instytucji małżeństwa oraz wynikających z tego stosunku następstw. Mam tutaj na myśli przede wszystkim kwestie związane z samym zawarciem małżeństwa, jak również powstanie pomiędzy małżonkami tzw. wspólności ustawowej, czyli majątku wspólnego. Powstanie wspólności pociąga za sobą określone przez prawo skutki wobec osób trzecich jak chodzi o zaciąganie zobowiązań czy też odpowiedzialność za ich nieregulowanie, a także kwestię samego wykonywania zarządu majątkiem wspólnym. Oczywiście kwestie te mogą zostać uregulowane pomiędzy małżonkami w sposób odrębny poprzez tzw. umowny ustrój majątkowy. Tym samym wspólność ustawową można rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Rozdzielność majątkowa może zostać z ważnych powodów ustanowiona również przez sąd. Wreszcie kro reguluje skutki związane z ustaniem stosunku małżeństwa bądź ustaleniem jego nieważności czy nieistnienia.
Prawo rodzinne dotyka również problematyki związanej z pochodzeniem dziecka, jego wychowaniem w zgodzie z jego dobrem, kontaktów rodziców z dzieckiem, sprawowania nad dzieckiem władzy rodzicielskiej, zarządu jego ewentualnym majątkiem, dostarczaniem środków utrzymania, itd.
Oprócz powyższego w kodeksie znajdziemy również regulacje dotyczące obowiązku alimentacyjnego pomiędzy krewnymi, zaspokajania potrzeb rodziny, przysposobienia, opieki czy też kurateli.
Adwokat z Jastrzębia-Zdroju oferuje doradztwo i reprezentację w sprawach, m.in:
-o rozwód
-o separację
-o ustalenie nieistnienia małżeństwa
-o unieważnienie małżeństwa
-o podział majątku wspólnego małżonków
-o alimenty
-o kontakty z dzieckiem
-o zaspokajanie potrzeb rodziny
-dot. władzy rodzicielskiej
-dot. pochodzenia dziecka
-o ustalenie macierzyństwa
-o zaprzeczenie macierzyństwa
-o ustalenie ojcostwa
-o uznanie ojcostwa przed sądem opiekuńczym
-o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
-o zaprzeczenie ojcostwa
-o zezwolenie przez sąd na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
-o przysposobienie
-dot. opieki i kurateli
-dot. ustrojów majątkowych małżeńskich
-dot. wspólności ustawowej – majątku wspólnego małżonków
-o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd
-o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym
-dot. zezwolenia sądu na dokonanie czynności bez zgody drugiego małżonka
-dot. pozbawienia drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym
-dot. odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich
i wiele innych.